RICHTER: HŰTÉSSEL MARASZTALJÁK AZ ELILLANNI VÁGYÓKAT – ÜZEMLÁTOGATÁS, 2015-02-16
Rég nem voltunk a gyógyszergyárban. Mostani látogatásunkkal (2015-02-16) az volt a célunk, hogy áttekintést kapjunk a Richter környezetvédelmi működéséről. A Richter gyártási kibocsátásaira leginkább jellemző anyagok a szerves oldószerek. A cég levegőtisztaság-védelmének egyik legfontosabb célja ezek levegőbe illanását a lehető leginkább megakadályozni, megelőzni különféle módszerekkel. Megtudtuk például, a hűtés az oldószer-illanás egyik legfőbb ellenszere.
A dorogi lakóterületek közül a gyárhoz legközelebb eső Erőmű lakótelep kap a legtöbbet a Richterből. – Összességében kiválónak minősíthető a gyár környékén a levegőminőség – mondta el Novák Csaba.
A négy dorogi környezetterhelő nagyüzem kb. olyan adottságai a városnak, mint a 10-es út, a medencei fekvés, a napsütéses napok száma, a levegő. Légszennyezési terhelésük nem csak Dorogot érinti. A négy közül tán a Richter a dorogi/környékbeli családok mindennapjaiba leginkább beágyazott cég, hisz 1000 ember dolgozik itt. Évtizedekig a gyógyszergyár tette lehetővé azt is, hogy az átutazó ne csak képek formájában emlékezhessen vissza Dorogra (hanem szag-emlékei is lehessenek :).
Rég nem voltunk a gyógyszergyárban. Mielőtt ellátogattunk hozzájuk, megírtuk mit, miért szeretnénk, s mi a célunk az üzemlátogatásokkal (neten ez itt van: www.bit.ly/uzlat-lev-4-nagyuzem-141127). Mostani látogatásunkkal (2015-02-16) az volt a célunk, hogy áttekintést kapjunk a Richter környezetvédelmi működéséről. Mindenekelőtt ugyanis, meg kell értenünk, át kell látnunk a körülöttünk tevékenykedő cégek technológia és környezetvédelmi működését ahhoz, hogy bármit kezdjünk velük – ha mondjuk, valami nemszeretem dolog történne bennük, vagy épp csak azt szeretnénk, hogy kevesebb szennyezőanyagot bocsássanak ki/ránk.
Cél: tisztább dorogi levegő
Üzemlátogatási szándékunk bejelentésekor (2014 november) levelet küldtünk mind a négy dorogi nagyüzemnek. Ennek lényege ez volt: „Mint… nagy környezetterhelőktől, azt szeretnénk kérni Önöktől… működjenek együtt velünk, egymással, illetve ki-ki házon belül, egy jó cél – a dorogi levegő tisztábbá tétele – megvalósítása érdekében. Csodákat nem várunk senkitől, csak azt, hogy saját cégénél tegye meg, amit tenni lehet.”
Mikor meghirdettük az üzemlátogatásokat (Zöld Sorok, honlapunk; figyelem: 2015. július, újabb kör, lásd dke.hu-n), sejtettük, a Richterre és az égetőre lesz a legnagyobb az érdeklődés. Így is lett, mindkettő esetében le kellett zárni a jelentkezést jóval a tervezett időpont előtt, mert beteltek a létszámok (25 fős látogató-csapat az a „mennyiség”, ami még OK).
Üzemlátogatás: a szereplők
2015-02-16-án 13-tól 15.30 óráig tartott a
látogatásunk. A DKE részéről 21 ember jelent meg (a négy üzemlátogatás közül itt voltak a legtöbben; Égető – 17 fő, Hőerőmű – 15 fő, Baumit – 8 fő) többségük
Esztergom-kertvárosból érkezett. Örömteli színfolt volt, hogy jó pár „veterán richteres”, nyugdíjasok tiszteltek meg minket és az üzemet a Glatz Gyula Idősek Klubja szervezésében.
Az üzem részéről Rehus Gabriella főmérnök, Tandi András és Novák Csaba, a gyógyszergyár dorogi részlege környezetvédelmi osztályának vezetői, Otrok Györgyné PR-munkatárs fogadott minket.
Novák Csaba számos adattal mutatta be a gyár kibocsátásait, Tandi András számtalan összefüggést világított meg. A kérdező-bajnokok részünkről dr. Zsombok György vegyész és Mohos Nádor Tamás (szervező; Zöld Sorok, dke.hu újságíró) voltak.
Üzemek: két szteroid, két hatóanyag-gyártó üzem
Új ember prezentált
csak „a Richter”) környezetvédelemmel kapcsolatos vállalásait, feladatait, eredményeit mutatta be.
{Bár Novák Csaba (NCS) már 20 éve dolgozik az üzemben, most volt ő először a fő előadója a környezetvédelmi mondanivalónak – Tandi András ui. jövőre nyugdíjba megy… ami persze nem akadályozta meg abban, hogy most is (oroszlán)részt vegyen a beszélgetésben.}
Az előadó egy komplett prezentációt készített a februári alkalomra. (Amit aztán ki is kértünk, innen az adat-metszetek a cikkben.)
Legjellemzőbb légszennyező anyag: illékony szénhidrogének
A Richterben előforduló légszennyező anyagokat 4 fő csoportba sorolta az előadó. A cég gyártási kibocsátásaira leginkább jellemző anyagok a szerves oldószerek (VOC: pl. etanol, aceton, stb.). Ebből nagyon sok félét használnak, és nagyon kis mennyiségek jutnak ki egy-egy anyagféleségből a levegőbe.
A richteres levegőtisztaság-védelem egyik legfontosabb célja ezeknek az illékony szerves anyagoknak a levegőbe illanását a lehető leginkább megakadályozni, megelőzni különféle módszerekkel, technológiákkal. Nem csak ember- és környezet-barátságból, hanem merő számításból is, drága komponensek ugyanis ezek, minél kevesebb illan belőlük el, annál jobban jár mindenki.
LÉGSZENNYEZŐ ANYAG |
|
típusa |
előfordulása |
szerves oldószerek (VOC) |
jellemző |
szervetlen gázok (NOx,SOx, CO, CO2) |
néhány forráson |
szaghatást okozó anyagok |
néhány forráson |
por |
nem jellemző |
Merkaptán üzem – a szagló anyagok csarnoka
Fontos megjegyezni, hogy a korábban legintenzívebb szaghatást kiváltó B12 gyártással immár 10 éve leálltak.
Szervetlen gázok: elenyésző mennyiség
A kibocsátások forrásai
A szennyezőanyagok kibocsátásainak technológiai forrásai a következők: reaktor légzők, a technológia által igényelt abszorberek, hűtők, kondenzátorok. Illetve: olyan források, amelyek nem kifejezetten a gyártásokhoz kapcsolódnak, nem szervesen a gyártási technológia részei, hanem pl. egy-egy ártalmatlanító vagy elnyelető rendszer, pl. katalitikus égetők, adszorberek, hipós elnyelető, mélyhűtéses oldószer-visszanyerő.
Kibocsátott oldószer-mennyiségek
2007 és 2013 között (2014-es adatok februárban még nem voltak meg) a Richter évente 12 218 –
15 635 tonna oldószert használt fel gyártásai során. Azt a mennyiséget, ami ebből a levegőbe kerül (elveszik a gyártás számára) nevezzük oldószer-veszteségnek, ami egyúttal légszennyezést is jelent.
Novák Csaba ismertette: a jelenlegi szabályok szerint, a már meglévő üzem esetében 15 %, újonnan épültnél 5 % lehetne az oldószerveszteség (VOC % = felhasznált oldószer mennyisége és a levegőbe kerülő oldószer hányadosa).
– A megengedett 15 %-al szemben a Richter oldószer-felhasználása igen hatékony, ugyanis a felhasznált oldószer-mennyiségnek csak 1,06-1,79 %-a terheli a környezetet – szögezte le a környezetvédelmi szakértő.
Fejlesztések, 2006-2014, hűtéssel az illanás ellen
Az előadó összefoglalta 2006-2014 között milyen környezetvédelmi, kibocsátás-csökkentő beruházások történtek a gyógyszergyárban. Ezeket láthatjuk az alábbi táblázatban összefoglalva.
A szennyvíztisztító medence lefedésének, és az ott keletkező gázok ártalmatlanításának ezen túl az volt a fő célja, hogy a lehető legjobban csökkenjen a szennyvíztelep szaghatása.
E beruházások értéke 2006-2014 között 906,4 M Ft volt. Ebből 504 M Ft-t fordítottak a termelőüzemekre, és majd’ 400 M Ft-ot tett ki a szennyvízmedencék lefedése és a „szennyvíz-gázok” összegyűjtését, ártalmatlanítását végző rendszer kiépítése.
Mérések – immissziós, pontforrásos
Mivel a Richterben nemigen vannak ún. pontforrások (ez általában egy ártalmatlanító berendezés kibocsátó-végpontja, kémény szokott lenni), ezért a szennyezőanyag-kibocsátásokat ún. immissziós mérésekkel (a gyár közelében mérik a gyár technológiájában jellemzően felhasznált anyagok koncentrációját a levegőben) lehet csak megállapítani.
IMMISSZIÓ: A levegőterheltségi szint – immisszió – a levegőben kialakult szennyezőanyag (gázok, aeroszol részecskék) koncentrációját jelenti, megadja a környezeti levegő minőségét. Mértékegysége: mg/m3. Mivel a belélegzett levegő szennyezettsége káros hatással van az életünkre, rendszeres megfigyelése szükséges. A szennyező anyagok koncentrációjának mért értéke a szennyezés forrásától, az illető emberi tevékenységtől vagy természetes folyamattól távolodva csökken, mivel a kibocsátott szennyező anyagok eloszlanak a levegőben.}
A pontforrásos mérés (szennyvízdómok ártalmatlanító rendszerének kéménye) legutóbbi eredményei 2012-ből valók. Az eredményeket összefoglaló táblázatot csak a cikk dke.hu-s verziójában tesszük közzé (túl nagy helyet foglalna az újságban). A lényeg: jócskán a határértékek alatt maradnak a mért eredmények.
Immissziós mérések: az Erőmű lakótelep kap a legtöbbet a Richterből
Ami lakosságilag érdekesebb – és ez jellemző a Richter kibocsátására leginkább –, az az ún. diffúz kibocsátások immissziós méréseinek eredményei. Ezt évente egyszer végzi el a Richter, a gyár körüli 10 mérőponton nagyon sokféle anyag jelenlétét/koncentrációját mérik ilyenkor.
Novák Csaba készített egy táblázatot az alkalomra, ami bemutatja, 2014-ben mekkorák voltak a mért szénhidrogének 24 órás átlagkoncentrációi.
Elmondta, a mért komponensek – jellemzően oldószerek – közül a 3 megjelöltre {a diklór-metán, benzol, tetraklór-etilén) van egészségügyi határérték, a többire ún. tervezési irányérték van.
Jellemzően a tervezési határérték jelentősen kisebb, mint az egészségügyi határérték (általában egy nagyságrenddel). {A benzol azért lett megjelölve, mert azt nem használják már, az nem az ő kibocsátásuk (hanem pl. a közlekedő autóké)}.
Az előadó kifejtette, helyileg a 4-es mintavételi ponton (sárgával kiemelt) a legterheltebb a levegő. MNT kérdésére hozzátette, ez az Erőmű lakótelep, és az ok az, hogy ez a pont van a legközelebb a termelő üzemekhez, plusz az uralkodó szélirányban fekszik.
Hogyan értékelhetők ezek az adatok?
Jogszabályok többféle határértéket írnak elő, a Richter által kibocsátott légszennyező anyagok nagy többsége nem rendelkezik határértékkel. Ezért nehéz ehhez vonatkoztatni – ilyen esetekben az ún. tervezési határértéket érdemes alkalmazni.
Novák Csaba összefoglalta a 2014-es mérési eredményeket és a kibocsátási határértékeket egy táblázatban.
Az összefoglaló ezzel véget ért, eztán a kérdezz-felelek rész jött.
Kérdeztünk – feleltek
Zsombok György (ZSGY) nyugalmazott BME docens, vegyész, szakértőnk, azt kérdezte, tudna-e mondani konkrét példákat arra NCS, hogy mely területeken alkalmazta a gyógyszergyár az ún. BAT-ot (elérhető legjobb technológia).
NCS – Ilyen a szűrő-szárító rendszer, a vákuumgép (ami pl. vízgyűrűs, nem oldószeres), és ilyen a legtöbb olyan berendezésünk, amely zárt és számítógép irányítású. Maga a szennyvíztisztító is kielégíti a nemzetközi BAT követelményeit, ezt a hatóság is így is értékelte.
Szteroid-mérés a tisztított szennyvízben
ZSGY – A szteroidok kis mértékben oldódnak vízben. Legutóbb azt hallottuk, erre mérési módszerük nincsen, de dolgoznak rajta… Történt-e előrelépés az ügyben, hogy a kimenő szennyvízben szteroidok mérése történik-e, pl. alkalomszerűen (folyamatos módszert nem ismervén), vagy rendszeresen.
– Mi is megvizsgáltattuk szennyvizünket, két céggel (az egyik a BME volt), de jelenleg a mérések bizonytalanok. Pl. nem igen tudtak kimutatni a mi Dunába eresztett, tisztított szennyvizünkből szteroid-tartalmakat, egyelőre legjobb esetben is csak azt tudták mérni, mennyi szteroid található a nyers, tisztítatlan szennyvízben.
Oldószer-kibocsátás: a hűtés az illanás legfőbb ellenszere
Fontos, az adszorbereket nem a szerves anyagok, oldószerek kiszűrése miatt alkalmazzuk a szennyvíz-levegő esetében, hanem kifejezetten a szaghatás semlegesítése céljából.
Az oldószer-kiáramlás visszafogásának leghatékonyabb módja nem a szűrők, hanem a különböző hűtések, mélyhűtések. Mert a hűtött oldószer visszacsurog a rendszerbe, nem elpárolog. Ezért pl. a
legtöbb beruházásunk pont az oldószerek felhasználás előtti, közbeni hűtését célozza, azért, hogy az illékony oldószerek ne illanhassanak el oly könnyedén, ahogy az természetükből fakadna.
13 000 m3/óra tisztított szennyvíz-levegő
MNT – Amikor legutóbb írtunk a szennyvíz-kupolákról, azt nyilatkozták, a szennyvízkezelésben a rendszer működése 65-75 % hatásfokos. Ami, azt jelenti, hogy a bekerülő oldószerek ekkora hányadát sikerül lebontani? Összefüggésben van ez azzal, hogy míg a kupolák megépítése előtt óránként 15-20 000 m3 levegő távozott a szennyvízmedencéktől a város irányába, most csak 3000 m3?
– 9 éve elkezdtünk azzal kísérletezni, hogy az adszorberen átment tisztított levegőt visszavezettük a medencébe. Így csökkentettük le az óránként kimenő levegő mennyiségét 15 000-ről 3 000 m3-re. Ez a kísérletezés 3,5 évig tartott, de sikertelennek bizonyult, amennyiben nagyon sok problémát okozott a berendezéseknél a nedves levegő (pl. rendszeresen tönkretette az egyik fontos alkatrészüket, a fúvókat). Ezért erről a visszaforgatásról leálltunk. Így most óránként 13 000 m3 tisztított „szennyvíz-medencés levegő” távozik tőlünk a környezetbe, amivel összesen 0,2-0,3 kg/óra mennyiségű oldószerrel terheljük a környezetet.
Szennyvíztisztító-kupolázás: a szagtalanítás volt a lényeg
MNT – Ezt úgy kell elképzelni, hogy a szennyvíz-tisztító medencéi felől óránként 13 000 m3 levegőt mozgat a szél a város felé vagy más irányba?
TA – Igen.
MNT – És ezt mostanában azért nem érezzük annyira büdösnek, mert meg van tisztítva?
TA – Igen.
A szkafanderes ember…
ZSGY – A filmben láttunk egy szkafanderbe beöltözött munkást védőmaszkos embert gyógyszert gyártani. Milyen üzem az, amiben ez a munkaruha?
Folyamatos oldószer-kibocsátás mérés: még arrébb
TA – 190-220 tonna oldószert bocsátunk ki évente, diffúz módon (légzők, elpárolgások stb.) amit nem mérés, hanem anyagmérleg-számítás alapján kalkulálunk. Mérhető pontforrásunk gyakorlatilag egy van, a szennyvízmedence kürtője, amin keresztül évi kb. egy tonna oldószer távozik. Érdemes-e ezt folyamatosan mérni? Nem, nincs értelme, olyan kis tétel ez.
Amit lehet mérni, az a környezet levegő-állapota. Erre viszont jelenleg nincsenek olyan megbízható eredményt adó műszerek, amelyekkel folyamatosan és pontosan annyiféle anyagot lehetne mérni, mint amennyivel mi dolgozunk.
Ezért csináljuk úgy, hogy évente egyszer mérünk. 10 év alatt ezekből a mérésekből kirajzolódik, milyen a levegő minősége. A levegőminőségé mérése jórészt pénzkérdés – vannak ugyan kísérletek a különféle oldószerek jelenlétének folyamatos mérésére, de ezek pontossága, eredményessége egyelőre még kétséges.
Szagpanaszok: évi egy
MNT – Vannak-e még szagpanaszok?
FOTÓZÁS-PROBLÉMA: bármit kérdezhettünk, választ kaptunk rá. Egy kis árnyék azonban vetült a jelenre. Ugyan a látogatás a másfélórás beszélgetésen túl üzembejárást is magában foglalt, képeket csak az ún. Faházban (ahol a megbeszélés-rész zajlott) készíthettünk. A gyárbejáráson magán ugyanis nem szabadott fotózni. Ez szokatlan volt, mert ilyen eddig még nem történt. Igaz, utoljára jó pár éve voltunk a gyárban, úgy tűnik, azóta ez a dolog ilyen irányba változott. Ez nem a mi kompetenciánk, biztos megvan a maga oka, mindenesetre nekünk nem tetszett.
Megjegyzés: a fényképeken lévő 2014-02-16-ai dátumok természetesen 2015-02-16-aiak akarnak lenni, csak a fényképező elemének cseréje után rosszul állítottuk be az évet.