Zöld Sorok 2015 október-november
- Részletek
- Szülőkategória: Zöld Sorok
- Kategória: Zöld Sorok lapszámok
- Megjelent: 2015. október 25.
- Találatok: 3995
Megjelent a Zöld Sorok, 2015 október-novemberi száma (2,32 MB) >> LETÖLTÉS <<
A tartalomból: címek és bevezetők:
Baumit – robbantásos üzemlátogatás: robbantás, kőbánya, kőőrlés, felelősségvállalás + kultúra… sok videóval
Robbantással egybekötött üzemlátogatáson vettünk részt a Baumitban 2015-07-24-én. 20-an mentünk látogatni, a robbantásról, annak hogyanjáról, a kirobbantott kő termékké válásának fázisairól beszélgettünk előtte-utána. Húszból tizenöt ember dorogi (többség) vagy Esztergom-kertvárosi volt. Velünk volt pl. az Ady Endre utcából Vári úr, akinek az édesapja 31 évig (1955-től 1986-ig) volt a kőbányában robbantómester.
Videó is készült a robbantásról, na és a képgaléria se kutya. Pár dolog, amit megtudtunk: nem dinamittal, mű-trágya/gázolaj kombóval robbantanak. A nem-elektronikus robbantási mód a frankóbb. A kőlisztet a takarmányosok viszik + tisztítási technológiákhoz használják fel; míg a kőpor való az építési anyagokba.
Évi 400 E tonna mészkövet „robbant ki” a Baumit a bányájában – végigvettük azt is, hányféle módon lesz ebből termék. Joggal büszke a cég a szeptember 4-én felavatott Nemzeti Kőbányászati Emlékhelyre, de sajnos a kiállításról lecsúsztunk.
Az nagyon frankó, ha valaki tudván tudja, hogy az életben nem csak az a fontos, hogy amit csinál, az neki jó legyen, hanem meglátja/belátja azt is, milyen gondot okozhat – a neki egyébként oly jóleső tevékenysége – esetleg másoknak. Na, ezt látni a Baumitnál úgy 8-10 éve, tudják ezt, és évről-évre tesznek valamit a negatív környezeti hatások csökkentéséért.
LAKOSSÁGI FÓRUM 2015-11-26, csütörtök - 17.30, MŰVELŐDÉSI HÁZ, DOROG
CÉL: a Dorogon és környékén működő ipari üzemekkel kap-csolatos környezetvédelmi, légszennyezés jellegű kérdések felvetése.
Arról szeretnénk tájékozódni: a dorogiaknak, környékbelieknek van-e valamilyen problémája a lakóterületükön működő ipari üzemekkel. A felvetett kérdéseket továbbítjuk az üzemeknek, próbálunk közvetíteni/megoldást találni egy-egy létező problémá-ra. Várjuk Önt, ha megosztaná velünk ilyesfajta gondját.
Jöjjön el, és mondja el, ha gondja van – ha tudunk, segítünk!
Információ: info KUKAC dke.hu; telefon: 06 30 480 1145
Vízvédelem a dorogi veszélyeshulladék-égetőben
Három témáról beszélgettünk. EGYIK: vízvédelem/vízkezelés + a 2004-es Duna-szennyezési eset tanulságai (+ a hasonló balesetek kivédése okán megvalósított beruházások). MÁSIK: az égetési menü kialakításának kérdései – mit, mennyit kell, lehet tudni ahhoz, hogy jó égetési menüt állítsanak össze (a lehető legkevesebb környezetterheléssel járó égetéshez). HARMA-DIK: BVM-es (BVM = Budapest Vegyiművek) hulladék égetésének tapasztalatai + szerepvállalás a maradék BVM-es hulladék égetésében. Az üzemlátogatást két cikkben dolgoztuk fel. Ez itt a vízvédelemről szól.
KÉPGALÉRIA: http://bit.ly/ul-egeto-20150720
Hulladékégető – Mennyi? 30? Mi 30? Mi mennyi?
Mit és mennyit kell tudnia az égetőnek a bejövő hulladékokról a jó égetéshez?
Három témáról beszélgettünk. EGYIK: vízvéde-lem/vízkezelés + a 2004-es Duna-szennyezési eset tanul-ságai (+ a hasonló balesetek kivédése érdekében megva-lósított beruházások). MÁSIK: az égetési menü kialakítá-sának kérdései – mit, mennyit kell, lehet tudni ahhoz, hogy jó égetési menüt állítsanak össze (a lehető legke-vesebb környezetterheléssel járó égetéshez). HARMA-DIK: BVM-es (BVM = Budapest Vegyiművek) hulladék égetésének tapasztalatai + szerepvállalás a maradék BVM-es hulladék égetésében. Az üzemlátogatást két cikkben dolgoztuk fel. Ez itt a 2-3. témáról szól.
(KÉP-GALÉRIA: http://bit.ly/ul-egeto-20150720
ÜZEMLÁTOGATÁS, HŐERŐMŰ – családias és úriemberes volt
KÉP-GALÉRIA: http://bit.ly/ul-hoeromu-20150807